Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hot-spot , zapařenina

15. 10. 2014

Příčiny jsou různé – od kousnutí blechou, zapaření kůže, až po vykoupáním v rybníce, cokoliv co podráždí kůži.

Pes si začne místo svědění drbat či okusovat a v důsledku zanesené infekce vzniká akutní zánět, který svědění ještě zvyšuje. Následně pak velmi rychle vzniká ložisko, které je rozdrbané až do živého masa. Taková rána se může léčit až několik týdnů! Bez včasné léčby dojde k hlubokému zánětu kůže s tendencí šířit se do okolí. Nejpostiženější místa na těle bývají boky, krk, líce a kořen ocasu. Hot spoty trpí převážně dlouhosrstá plemena velkých plemen.

 

Co dělat?

Pokud nemáte možnost dostat se na veterinu, místo ostříhejte nejlépe vyholte včetně okolí v šířce 5-10 cm,aby to dejchalo a šel k ráně vzduch. Ránu vysušte a potřete 3krát denně BETADINE ředěný nebo hypermangan naředit . K místu by se pejsek neměl dostat zoubky, ani tlapkami. A co nejdříve navštivte svého veterináře,někdy je zapotřebí nasadit antibiotika.

Další dny ránu pravidelně kontrolujte a 2-3krát denně ošetřujte betadinem nebo řepíkovým čajem. Jakmile se začne hojit, můžete ji čistit jen 1krát denně.

Rány se často komplikují snahou o domácí léčbu (sypáním různými zásypy, mazáním lidskými mastmi a koupelemi v nevhodných šampónech apod.)

 Pozor situaci nepodceňte!

Berte v potaz, že hot-spot vzniká velmi rychle, ale hojení zabere i týdny. V případě akutního mokvavého zánětu kůže rozhoduje rychlost, takže věnujte pozornost jakémukoliv poranění, které si zvíře drbe.

Na počátku může stát obyčejné kousnutí od blechy nebo klíštětem, takže myslete na prevenci (používejte antiparazitní přípravky). Mějte na paměti, že pokud má pes blechy, musíte odblešit nejen psa, ale i jeho pelech.

V létě si dejte pozor, kde se pes koupe, nepouštějte ho do vodních zdrojů, které jsou zamořené sinicemi. Pokud se pak ještě vyhřívá na sluníčku, velmi rychle může dojít k nepříjemnému zapaření. Po koupání je vhodné pejska trochu vyběhat, aby proschl a na slunci se nezapařil. Jestliže se pes přece jen vykoupe v zeleném rybníku, doma ho vysprchujte a vysušte.