Jdi na obsah Jdi na menu
 


VŠE O VÝSTAVÁCH

5. 3. 2014

 MNOHO LIDÍ SI MYSLÍ,ŽE KDYŽ SI KOUPÍ PEJSKA S PP TAK SNÍM MUSÍ CHODIT NA VÝSTAVY,NENÍ TO PRAVDA NEMUSÍTE.POKUD VŠAK CHCETE, VAŠEHO PEJSKA UCHOVNIT,MUSÍTE SPLNIT PODMÍNKY CHOVNOSTI A TAM PATŘÍ I VÝSTAVA.                                                                                                                                                                    CO JE TO VÝSTAVA?                                                                                                 Výstava psů je akce,na které je třeba se předem hlásit.Seznam výstav v České republice najdete na stránkách: www.cmku.cz. Výstavy psů se řídí výstavním řádem Českomoravské kynologické unie nebo FCI.Každá výstava má své propozice,v kterých je uvedeno:typ výstavy,plemeno pro která je přístupná,typ třídy,tituly které je možné získat,rozhodčí kteří budou jednotlivá plemena posuzovat.Velmi je důležitý údaj kdy má být zaslaná přihláška i výstavní poplatek,důležité jsou i veterinární podmínky.

V JAKÉ TŘÍDĚ BUDEME VYSTAVOVAT?

Mimo typu výstavy je také nutno zvážit,v jakém věku a v jaké třídě chceme psa vystavovat. Platí pravidlo,že rozhodující je stáří psa v den výstavy. Třídy máme:     TŘÍDA ŠTĚNAT : je od 4-6 měsíců,nezadávají se klasické ocenění rozhodčí hodnotí známkou -velmi nadějná,nadějná.              

TŘÍDA DOROST : je od 6-9 měsíců a jako ve třídě štěnat se zadává známka -velmi nadějná,nadějná

TŘÍDA MLADÝCH : je od 9-18 měsíců,zde už mohou jedinci zasáhnout do boje o pěkné ocenění,Na vyšších typech výstavy se zde zadává čekatelství šampionátu mladých-CAJC. 

TŘÍDA MEZITŘÍDA : je od 15-24 měsíců

TŘÍDA OTEVŘENÁ : je od 15 měsíců

TŘÍDA PRACOVNÍ : je od 15 měsíců a je podmíněná zkouškou z pracovního výkonu.

TŘÍDA ŠAMPIONŮ : tato třída je podmíněná získáním určitého titulu

TŘÍDA VETERÁNŮ : je pro jedince od 8 let

 

HODNOCENÍ JE NA KAŽDÉ VÝSTAVĚ STEJNÉ,LIŠÍ SE JEN  TITULY.HODNOCENÍ SE ZADÁVÁ VE ZNÁMKÁCH: VÝBORNÁ,VELMI DOBRÁ,DOBRÁ,DOSTATEČNÁ,NEDOSTAEČNÁ,ZÁDÁVÁJÍ SE PRVNÍ ČTYŘI POŘADÍ.

VÝSTAVNÍ TITULY

Obecně je možné rozdělit tituly do tří kategorií.První tvoří tituly,který pes může získat ve výstavním kruhu,přímo při hodnocení daného plemene.Do druhé kategorie patří tituly zadávané v slavnostním kruhu výstavy v rámci závěrečných soutěží,tedy tituly,které si pes vybojuje v konkurenci více plemen.Třetí skupina titulů se zadává na základě takzvaných čekatelství.V praxi to znamená,že pes musí takových čekatelství obdržet více a musí splnit podmínky,než mu je přiznán.

TITULY ZADÁVANÉ VE VÝSTAVNÍM KRUHU V HODNOCENÍ PLEMENE:

VÍTĚZ TŘÍDYZadává se jedinci se známkou výborná 1 ve třídě mladých,otevřené,pracovní,mezitřídě,vítězů a veteránů.A to pouze na výstavách oblastních a krajských.Na výstavách klubové,speciální,národní a mezinárodní je výbornému 1 je zadáno čekatelství šampionů ve třídě mladých CAJC,ve třídě otevřené,pracovní,mezitřídě,třídě vítězů,šampionů se zadáva CAC-čekatelství šampionů krásy.

OBLASTNÍ VÍTĚZ 

Zádává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy,otevřené,pracovní,vítězů.

KRAJSKÝ VÍTĚZ

Zadává se nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy,otevřené,pracovní,vítězů.

NEJLEPŠÍ MLADÝ PES NEBO FENA PLEMENE

Zadává se na výstavách klubových,speciálních,národních a mezinárodních.Titul získá Nejlepší mladý pes či fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC.

NEJLEPŠÍ VETERÁN

Titul získá nejlepší veterán pes či fena plemene z konkurence všech veteránů,zadaným oceněním výborná 1.Veterán BOB titul se zadává na výstavách klubových,speciálních,národních a mezinárodních.

KLUBOVÝ VÍTĚZ

Zadává se na klubových výstavách je vždy v propozicích výstavy uvedeno,zda je titul na dané výstavě možné získat či ne.Klubový vítěz se zadává nejlepšímu jedinci psovi i feně-z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy,otevřené,pracovní,vítězů. Zadává se i klubový vítěz mladý psovi i feně z konkurence výborný1-CAJC.

VÍTĚZ SPECIÁLNÍ VÝSTAVY

Zadává se na speciálnívh výstavách plemene a to nejlepšímu jedinci psovi i feně-z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy,otevřené,pracovní,vítězů.

NÁRODNÍ VÍTĚZ

Zadává se na národních výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd:mezitřídy,otevřené,pracovní,vítězů.

VÍTĚZ PLEMENE - BOB (BEST OF BREED)

Nezadávají se na oblastních a krajských výstavách.Na klubových,speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence nejlepšího mladého jedince plemene,nejlepšího veterána plemene a podle typu výstavy z klubových,speciálních a národních vítězů psů i fen.Na mezinárodní výstavě postupuje do soutěže o BOB Nejlepší mladý jedinec plemene,Nejlepší veterán plemene a pes a fena CACIB.Pokud se jedná o klubovou výstavu bez zadání titulu Klubový vítěz,postupují do soutěže o BOB Nejlepší mladý jedinec plemene,Nejlepší veterán plemene a všichni CAC.

TITULY ZADÁVANÉ V SLAVNOSTNÍM KRUHU VÝSTAVY V RÁMCI ZÁVĚREČNÝCH SOUTĚŽÍ

VÍTĚZ Z VELKÉ NÁRODNÍ CENY-BONB (BEST OF NATIONAL BREEDS)

Do kruhu nastupují na výstavě jedinci národních plemen (český teriér,český fousek,český strakatý pes,český horský pes,chodský pes,pražský krysařík) a plemene československý vlčák.Všechna plemema jsou představena.Soutěž o titul BONB se zúčastní pouze jedinci s titulem BOB.

VÍTĚZ SKUPINY FCI -BIG (BEST IN GROUP)

Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen BOB příslušné skupiny FCI.Neuznaná národní plemena tvoří zvláštní skupinu,jejíž vítěz se na mezinárodní výstavě na rozdíl od výstavy národní nemůže zúčastnit soutěže o titul BOD a BIS.

VÍTĚZ DNE -BOD (BESTOF DAY)

Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní jedinci,kteří obdrželi titul BIG. Na MVP do soutěže nenastupuje Vítěz skupiny neuznaných plemen.

VÍTĚZ VÝSTAVY - BIS (BEST IN SHOW)

Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI-BIG u jednodenních výstavách nebo Vítězové jednotlivých dnů BOD,na výstavách vícedenních.Na MVP do sout+že nenastupuje Vítěz skupiny neuznaných plemen.

ČEKATELSTVÍ JE

CAJC (CERTIFICAT D APTITUDE AU JUNIOR CHAMPIONAT)-ČEKATELSTVÍ ŠAMPIONÁTU MLADÝCH

Může být  zadáno výbornému 1 psovi i feně ve třídě mladých.Zadává se na výstavě klubové,speciální,národní a mezinárodní

CAC (CERTIFICAT D APTITUDE AU CHAMPIONAT)-ČEKATELSTVÍ ŠAMPIONÁTU KRÁSY

Může být zadáno výbornému 1-psovi i feně ve třídách mezitřídě,otevřené,pracovní,vítězů,šampionů.Zadává se na výstavě klubové,speciální,národní a mezinárodní.

r.CAC (RESERVE CERTIFICAT D APTITUDE AU CHAMPIONAT)-REZERVNÍ ČEKATELSTVÍ ŠAMPIONÁTU KRÁSY

Může být zadáno výbornému 2 -psovi i feně ve třídě,kde byl zadánCAC.Zadává se ve třídách mezitřída,otevřená,pracovní,vítězů,šampionů na výstavě klubové,speciální,národní a mezinárodní.

CACIB (CERTIFICAT D APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)-ČEKATELSTVÍ MEZINÁRODNÍHO ŠAMPIONÁTU KRÁSY

Může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 z tříd mezitřídy,otevřené,pracovní šampionů.

r.CACIB (RESERVE CERTIFICAT D APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)

Může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavy druhému nejlepšímu jedinci psovi i feně.Do této soutěže postupují výborní 2 z ostatních tříd.

ČEKATELSTVÍ JE PRVNÍM KROKEM K ZÍSKÁNÍ ŠAMPIONÁTU.PODMÍNKY PRO PŘIZNÁNÍ TITULŮ JSOU UVEDENY V JEDNOTLIVÝCH ŘÁDECH CMKU. Zde je najdete www.cmku.cz