Jdi na obsah Jdi na menu
 


Od krytí až po štěňátka

26. 2. 2015

Od krytí feny po odstav štěňat

Než se rozhodnete krýt svou fenu

Mezi největší omyly patří, že každá fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata, což není ale vůbec pravda. Pokud už se rozhodnete nechat Vaši fenu nakrýt, musíte si uvědomit, co vše s sebou Vaše rozhodnutí přináší a jaká z toho vyplývá zodpovědnost.

Tomuto „projektu“ budete totiž muset věnovat nemalé množství času a úsilí a bude potřeba pro březí fenu a štěňata vytvořit vhodné prostředí. Správná zdravotní péče o kojící fenu a její štěňata také něco stojí. Ani březost a porod nejsou bez rizika a umístění štěňat do nových domovů někdy nebývá snadné. Navíc když vrhy o 10 a více štěňatech nejsou tak vzácné.

Krytí feny

I když puberta začíná u malých psů okolo 6 měsíců, u středních okolo 8 až 12 měsíců a u velkých plemen okolo 18 až 20 měsíců, není v této době organismus feny ještě dostatečně vyvinutý na to, aby byla březost bezpečná. Z tohoto důvodu se krytí na 1. říji nedoporučuje. Optimální doba je 2 - 4. říje.

Před plánovaným krytím je dobré se objednat u veterinárního lékaře, který zjistí, zda je fena v dobrém zdravotním stavu. Předejdete tak mnoha potencionálním problémům. Veterinář Vám také navrhne režim sledování feny v průběhu březosti.

Feny hárají v průměru každých 6 měsíců (4 – 12 měsíců v závislosti na plemeni). Optimální období pro oplodnění feny trvá 48 – 72 hodin. Krytí je proto nutné naplánovat tak, aby k němu došlo před tímto obdobím nebo přímo v jeho průběhu. Může být potřeba provést více krytí, mezi nimiž se nechává dvoudenní interval.

Ze začátku hárání není vždy možné dobu ovulace (uvolnění vajíčka) přesně předpovědět. Nejlepší čas na krytí může určit Váš veterinární lékař pomocí vaginálních výtěrů a hormonálních testů. Lze také vypočítat datum porodu.

Před vlastním krytím se psi spolu seznamují, hrají si a začnou se očichávat. Může dojít k několika neúspěšným pokusům o krytí, protože fena bývá reflexně uzavřená zhruba 15 – 30 minut. Pes a fena se v konečné fázi krytí k sobě mohou otočit zády. Tento jev je ale normální a není nutné ho řešit. Spojená zvířata se nesnažte za žádných okolností oddělovat. Násilné a předčasné oddělení by mohlo feně způsobit poranění pohlavních orgánů s krvácením.

11009445_1080273251999409_1525105371_o.jpg

Březost

Průměrná délka březosti je 63 dní (tj. přibližně 9 týdnů), s rozpětím 56 – 70 dní, v závislosti na přesné době oplodnění po krytí. Od 25. dne březosti lze provést vyšetření na březost ultrazvukem, kdy zle orientačně spočítat štěňata a detekovat možné abnormality.

Ke konci říje můžete o Vaši fenu pečovat stejně jako doposud, žádné riziko poškození embryí (zárodků) nehrozí. Na začátku březosti může Vaše fena mírně snížit příjem potravy, což je zcela normální. V žádném případě nedávejte feně žádná léčiva bez konzultace s veterinárním lékařem.

Do 42. dne březosti je cílem udržet ideální tělesnou hmotnost feny. Její energetické nároky zůstávají stejné, embrya ještě příliš nerostou. Krmíme tedy fenu standardním kvalitním krmivem. Během březosti fenu pravidelně vážíme. Protože zvýšení tělesné hmotnosti v prvních fázích březosti může mít negativní dopad. Tuk usazený ve svalech by totiž při porodu bránil jejich správné funkci a komplikoval by tak porodní stahy. Od začátku březosti do 42. dne se nesmí tělesná hmotnost feny zvýšit o více než 10%.

Pokud fenu krmíte kvalitním krmivem, není potřeba během březosti přidávat žádné vitamínové ani minerální doplňky. Přidávání vápníku může dokonce vyvolat vážné neurologické poruchy. Případné doplňky stravy konzultujte s veterinárním lékařem.

Od 42. dne březosti se plody rychle vyvíjejí, jejich chrupavčitá kostra mineralizuje. V průběhu poslední třetiny březosti se zvýší tělesná hmotnost štěňat o 75% váhy. Proto také výrazně vzrůstají nároky feny na energii, minerální látky a bílkoviny. Fena se začíná připravovat na následnou laktaci. Snižuje se schopnost trávení, zvláště v důsledku zvětšující se dělohy. Fena tedy potřebuje vyváženou stravu s vysokým obsahem živin a energie. Proto od 35. dne začneme s pomalou změnou krmení. 1. a 2. den75% obvyklého krmiva + 25% nového krmiva, 3. a 4. den 50% obvyklého krmiva + 50 % nového krmiva, 5. a 6. den 25% obvyklého krmiva + 75% nového krmiva, 7. a další dny 100% nového krmiva. Energie dodávaná od 6. týdne březosti by měla být + 10% na týden. Ke konci březosti dosahuje tělesná hmotnost feny maximální hodnoty + 30% ideální tělesné váhy u fen malých a středních plemen a + 25% ideální váhy u velkých a obřích plemen.

Kolem 50. dne březosti lze rentgenologickým vyšetřením zjistit počet štěňat v děloze, což nám pomůže při porodu snáze kontrolovat, kolik štěňat ještě zbývá porodit, v tomto období nepředstavuje toto vyšetření pro fenu ani štěňata žádné nebezpečí.

Odčervení feny se provádí před krytím, v polovině březosti, týden před porodem a pak vždy když odčervujete štěňata.

Porod

Prvotním příznakem blížícího se porodu bývá u některých fen tvorba mléka, která začíná asi týden před termínem porodu. Fena se tvarově mění, břicho se zakulacuje, někdy lze pozorovat snahu o stavbu pelíšku. Je důležité, aby fena měla dostatek klidu, připravte jí proto místnost mimo veškerý shon. Pelíšek podložte několika vrstvami novinového papíru a vystelte ho několika čistými ručníky a dekami. Teplota pelíšku by měla být okolo 30°C.

Od 58. dne gravidity měříme feně 2x denně v konečníku tělesnou teplotu, která se pohybuje od 37 do 39 stupňů. Je důležité měřit teplotu v pravidelnou hodinu s odstupem 12 hodin. Fena v předporodní fázi, asi 36 hodin před začátkem porodu, náhle přechodně sníží svoji teplotu pod 37 stupňů.Je to jediný objektivní ukazatel, podle kterého může laik spolehlivě rozpoznat blížící se porod.

Obecně platí, že feny si při porodu dobře poradí sami. Vaše role je zajistit klidné prostředí a být u porodu přítomni. Mezi prvními kontrakcemi a porodem prvního štěněte může uběhnout několik minut až 3 hodiny, tato doba se individuálně liší. Porod štěněte probíhá hlavičkou nebo zadečkem napřed. U psů je tento průběh naprosto normální. Jakmile je štěně na světě a nedošlo ještě k protržení plodových obalů, zbavte štěně obalů sami. U psů mají plodové vody zelenou barvu, není tedy třeba se znepokojovat. Pupeční šňůru je nejlepší tupě přetrhnout minimálně 2 cm od břišní stěny, část bližší k břichu řádně fixujeme kvůli zamezení vzniku pupeční kýly. Pokud pahýl krvácí, je nutné ho podvázat. Fena ihned po vypuzení pozře placentu.

Další štěně bývá porozeno do několika minut až 1 hodiny, s přibývajícími štěňaty se intervaly prodlužují. Po vypuzení plodu se fena zklidní. Může následovat ihned porod dalšího štěněte, ale také nemusí.Pakliže je fena klidná, evidentně netlačí, stará se o narozená štěňata, je vše v pořádku. Musí si v průběhu porodu odpočinout a nabrat sílu, což může trvat i několik hodin. Platí však, že nesmí tlačit.

Pokud potřebujete štěně zahřát, vytřete ho opatrně papírovým nebo textilním ručníkem. Nikdy nedávejte štěňata do studené vody a nepoužívejte vysoušeč vlasů, protože hrozí popálení štěněte a dehydratace.

p4261317.jpg

Komplikace

Pokud v průběhu březosti začne z feny vytékat výtok žluté, hnědé, krvavé či zelené barvy, je nutno navštívit okamžitě veterinárního lékaře. Výjimkou je odchod hlenové zátky několik dní až hodin před porodem, která má ale barvu aspiku. Největší problém je výtok barvy zelené, který signalizuje možné odloučení plodu od matky a je důvodem k okamžitému císařskému řezu. Jakmile se narodí první štěně, je tolerován výtok jak tmavě zelený, tak pochopitelně i krvavý.

Jestli fena do 20 minut intenzivního tlačení neporodí plod, je nutné neprodleně kontaktovat veterinárního lékaře. Může se jednat o slabé porodní stahy, nepravidelnou polohu plodu či překážku v porodních cestách, což vyžaduje odbornou pomoc.

Porod feny by neměl, i když vše probíhá bez problémů, trvat více jak 24 hodin. Odhadnout ukončený porod, čili že už v sobě fena žádné štěňátko nemá, je pro laika velmi obtížné. Proto máte-li pocit, že fena s porodem skončila, navštivte Vašeho veterinárního lékaře.

Kontaktovat veterinárního lékaře je potřeba také v těchto situacích:

  • fena je 70 dní březí a ještě nerodí
  • fena onemocní v termínu porodu
  • při předchozích porodech se vyskytly velké problémy
  • známá vada, která by mohla ztížit porod (př. zlomenina pánve)

Před porodem Vaší fenky si zjistěte, která z okolních veterinárních ordinací má nonstop službu nebo který z veterinářů je ochoten přijet na zavolání k vám domů.

 
 

Poporodní období

Výtok z pohlavních cest trvá u fen asi 15 – 21 dní. V tomto období probíhá čištění dělohy od zbytků placent, sliznice a plodových vod. Pokud dojde k zadržení lůžka, může se vyvinout velmi vážný stav příznaky podobný zánětu dělohy, který je nutno okamžitě začít řešit.

Zejména u fen malých plemen s větším počtem štěňat může dojít tzv. eklampsii, která je způsobená nedostatkem vápníku v krvi. To vyvolává tonické křeče svalstva. Fena leží na boku s nataženými končetinami, strnulým krkem a těžce dýchá. Důvodem úbytku vápníku je nadměrný výdej do mléka bez dostatečného příjmu v potravě. Je nutné fenu okamžitě zavést k veterináři, který ji podá vápník přímo do žíly.

Štěňata se rodí slepá a hluchá, mají ale velmi dobře vyvinutý hmat, což jim umožňuje rychlé vyhledání struku a sání mléka. Přestože není nervový systém štěňat zcela vyvinutý, mají následující reflexy: hnízdní reflex – instinktivně se přemísťují k nejteplejším částem feny, sací reflex – okamžitě po porodu jsou schopná sát, perineální reflex – spouští se, když fena štěňatům olizuje prdelku a projevuje se vyprázdněním štěněte, přenášecí reflex – štěňata okamžitě ztuhnou, jsou-li uchopena za krk.

Štěňata se potřebují napít mléka během první hodiny po porodu. V tomto období produkuje fena zvláštní typ mléka kolostrum (mlezivo). To obsahuje velké množství protilátek, které chrání štěňata před infekcemi. Pokud si všimneme, že štěně nemůže najít struk, přiložíme ho k němu. Spokojená nakojená štěňata klidně leží v chumlu a spí. Při projevu nemoci, hladu, zimy naříkají, rozlézají se z hnízda atd. Pokud se setkáte s naříkáním delším než 20 minut ve spojitosti se sníženou aktivitou je pravděpodobné, že jsou nemocná.

Od porodu do 6. - 7. týdne po porodu produkuje fena mléko vysoké kvality – toto mléko obsahuje vyšší množství bílkovin a tuků než mléko kravské. Laktace vyžaduje ohromné množství energie. Během celé délky laktace dokáže fena vyprodukovat dvoj až trojnásobek její vlastní tělesné hmotnosti.

Okamžitě po porodu může být chuť k příjmu krmiva u feny velmi nízká, a to i přesto, že její energetické nároky jsou v tomto období výjimečně vysoké. Fena energetické potřeby neuspokojuje ze svých rezerv, ale získává je přímo z potravy, proto je nutné udržovat fenu v ideální tělesné hmotnosti. Pokud fena před porodem zhubne, navštivte veterinárního lékaře. Poskytněte feně během laktace krmivo bohaté na bílkoviny, tuky, vápník a mastné kyseliny.

Po porodu můžete feně pečlivě očistit břicho a struky žínkou a mýdlem. Fena a bezprostřední okolí štěňat musejí být vždy perfektně čisté, proto textilie vystýlající pelíšek musíte pravidelně měnit.

Pokud nemá fena dostatek mléka nebo žádné, doporučí Vám Váš veterinář krmit štěňata z láhve speciálním mlékem pro štěňata. Nikdy nedávejte štěněti kravské mléko, protože ho není schopné trávit. Po porodu mohou štěňata mírně zhubnout, poté by však měla hmotnost každým dnem narůstat. Je dobré štěňata denně vážit a zapisovat přírůstky, aby bylo možné sledovat, jak prospívají.

Vývoj štěňat

V první fázi života štěňata většinu času spí a sají mléko. Mezi 5 až 10 dnem se zpevňují hrudní končetiny, štěně začíná rozeznávat pachy a preferuje určité struky. Neslyší, ale dokáže vnímat vibrace. V období od 10. do 15. dne se štěněti otevírají oční víčka, začíná slyšet. Plně vyvinutý zrak a čich má ale až okolo 5. týdne života. Štěně začíná mít vazbu k matce a poznává své sourozence. Od druhého týdne věku začínáme štěňata pravidelně odčervovat společně s matkou každých 14 dní. 14. – 16. den se zpevňují také pánevní končetiny. Mezi 20. a 25. dnem postupně mizí primární reflexy, což je známkou správného vývoje štěňat. Začínají růst první mléčné zuby, které postupně mezi 3. - 5. měsícem vypadávají. V tomto období fena povzbuzuje štěňata ke hře, čímž je učí kontrolovat kousání, rituální podřízenost, ustoupit druhému a komunikaci. Nyní můžeme štěňatům rozšířit možnost pohybu do větších prostor, dochází k adaptaci a socializaci s lidmi.

p5100140.jpg

 
 

Odstav

Když se řezáky objevují ke konci prvního měsíce, stává se pro fenu kojení nepříjemné a může se štěňat začít stranit. Produkce mléka klesá, zatímco požadavky štěňat rostou. Proto je třeba štěňatům poskytnout nový typ krmiva.

Trávicí aparát štěněte se postupně vyvíjí. Kromě bílkovin a tuku může kolem měsíce věku dobře trávit škrob a naopak ztrácí schopnost trávit laktózu. Schopnost štěněte přijímat potravu je stále ještě omezená a je nezbytné denní krmnou dávku rozdělit na více porcí.

U štěňat se během růstu mění způsob uchopování potravy. Nejdříve sají, pak lížou a nakonec koušou, proto jim podáváme nejdříve krmivo rozmočené a až později suché. Mezi 7. a 8. týdnem by se měla štěňata již zcela převést na tuhou stravu. Vodu musí mít štěně vždy k dispozici.

Během druhého měsíce začíná fena dávat štěňatům najevo, že by se měla osamostatnit. Začíná být vůči štěňatům lhostejná, pít jim dává pouze příležitostně, občas může i zavrčet.

Někdy okolo 7. - 8. týdne prochází štěňata obdobím zvýšené bázlivosti. Při setkání s něčím novým se stanou váhavější, proto pokud není budoucí majitel zkušený v chovu psů, je lepší vyčkat s umístěním štěněte do nového domova až do 12 týdnů věku.

Mezi 6. až 8. týdnem věku byste měli nechat štěňata poprvé vakcinovat.

p6210265.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Štěňátka VRH A