Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalendář březosti

27. 2. 2015

Kalendář březosti

 

1. den "krytí"

 

Den prvního krytí. Během jednoho krytí je pes schopen uvolnit cca 500 mil. spermií. Tyto spermie však nejsou schopné ihned oplodnit vajíčko, musí projít tzv. fází dozrávání. Fáze dozrávání trvá asi 6 až 10 hodin. Spermie putují přes děložní krček do vejcovodů, kam obvykle dorazí již po 15 až 45 minutách, zbytek spermii pak do 3 hodin. Fenka se pravděpodobně nachází v období těsně před ovulací nebo u ní dochází k samotné ovulaci (uvolňování vajíček).

 
 

2. den

"Očištěné" spermie putují a hledají vajíčko k oplodnění.

 
 

3. den

Po 48 hodinách je možno překrýt. V první třetině vejcovodů dochází k oplodnění vajíček. Po oplození se vajíčko uzavírá pro další spermie.

 
 

4. den

Nastává oplodnění vajíček. Fence se v první třetině gravidity nemusí věnovat nijak zvláštní pozornost. Nemění se druh, ani množství krmiva. Můžeme jí dopřát tolik pohybu na kolik je zvyklá a sama vyžaduje. Je však dobře dbát na to, aby se v letních vedrech nadměrnou aktivitou příliš nepřehříval její organismus a nebyl dehydrovaný!

 
 

5. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

6. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

7. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

8. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

8. den

 
 

9. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

10. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

11. den

Oplodněná vajíčka sestupují dolů vejcovody do děložních rohů.

 
 

12. den

Rané embrya se zbavují obalů, volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají vhodné místo na uhnízdění. (velikost asi 0,6mm)

 
 

13. den

 

Embryo hledá vhodné místo na tzv. uhnízdění. Okolní tekutina je zdrojem potravy pro zárodek, než dojde k samotnému uhnízdění a vytvoření placenty.

13. den

 
 

14. den

Zárodek migruje v děloze a jednotlivé zárodky se rozptylují v děložních rozích, kde později dojde k implantaci do děložní stěny.

 
 

15. den

V následujících dvou týdnech se vyvíjejí důležité orgány plodů. Pozor na zásahy do organismu matky. Všechno má vliv na embrya. Nedoporučuje se v tomto termínu očkovat, odčervovat ani použít přípravky proti blechám a klíšťatům. Fenka je velmi citlivá na jakékoliv změny, takže neměníme denní režim, dobu venčení, typ krmení, místo odpočinku ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si pečlivě značíme do kalendáře. Právě v tomto dni se může narušit vývin některého z orgánů plodu. Do 35.dne je děloha schopná zárodek / zárodky i plně vstřebat.

 
 

16. den

Bradavky u fenky se začínají mírně zvětšovat a zrůžoví. Srst na břiše a v okolí bradavek se začíná pomalu zjemňovat a řídnout. (velikost asi 1mm)

 
 

17. den

Embrya se uhnízdí a jako první se začíná vytvářet nervový systém, dále pak hlavička a tělo zárodků.

17. den

 
 

18. den

Začíná se vytvářet placenta. Vývoj nervové soustavy. Formují se zárodky vnitřních orgánů. Velikost embrya asi 2mm.

 
 

19. den

Vývoj vnitřních orgánů embryí.

19. den

 
 

20. den

Pokračuje vývoj placenty. Okolo placenty dochází k okrajovému krvácení. Krevní barvivo hemoglobin se mění na zelený hematochlorin. Ten zbarvuje plodovou vodu během porodu. Velikost zárodku asi 4mm.

20. den

 
 

21. den

Vytváří se placenta. Teprve od této chvíle můžeme určit, zda je fena gravidní. Na ultrazvuku ještě nejsou vidět embrya, ale jsou vidět jejich plodové obaly plné tekutiny (plodové vody). Velikost embryí je cca 5mm. Vytváří se základ pro vývoj srdce.

 
 

22. den

Začíná ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. U fenky v tomto období může nastat ranní nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze. Fenka je apatická a bez nálady. Občas se může objevit i zvracení. Pomůže rozdělit krmivo do více malých dávek a ochucení jídla. U fenky se může objevit i ojedinělý neškodný výtok z pochvy (čistý nebo charakteru vaječného bílku).

 
 

23. den

Začínají se vyvíjet oči, uši, nos, čelisti a játra. Velikost plodu asi 10mm. Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity.

 
 

24. den

Dochází k rychlému vývoji všech hlavních orgánů, ale vlastní růst plodu je pozvolný. Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity.

24. den

 
 

25. den

 

Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. Při ultrazvukovém vyšetření lze spatřit srdeční činnost jednotlivých plodů. U embryí se začínají vyvíjet zuby, páteř a končetiny. Velikost plodu asi 14mm.

25. den

 
 

26. den

 

Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. Zkušená osoba může u fenky i palpačně diagnostikovat graviditu. Nyní je na to nejlepší čas, protože embrya mají velikost vlašských ořechů a je lehké je spočítat. Je vhodné u fenky začít omezovat namáhavý pohyb. Dochází k vývoji zubů, zad a končetin plodu.

 
 

27. den

Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity.

 
 

28. den

Ideální období pro ultrazvukové diagnostikování gravidity. U plodu dochází k osifikaci (kostnatění) čelisti a lebky. Tvar plodu se z původně vejčitého tvaru mění na kulovitý. Velikost plodu asi 17mm.

 
 

29. den

Plody se již velmi podobají miniaturním psíkům. Můžeme mírně zvýšit dávku krmiva. Nepřekrmujeme, nadměrná váha může fence uškodit.

29. den

 
 

30. den

Dokončena osifikaci čelisti a lebky. Velikost embryí je cca 2cm.

 
 

31. den

Růst smyslových chloupků na bradě, obočí a nose.

31. den

 
 

32. den

V polovině gravidity feny, plod dosahuje zhruba 20% své velikosti při narození.

32. den

 
 

33. den

Dochází k růstu prstů, k osifikaci nosní části, žeber a kostí končetin. Dokončení vývoje všech hlavních orgánů. Velikost plodu asi 27mm.

 
 

34. den

Fenka začíná měnit chování. Je klidnější a citlivější. Její břicho i zevní pohlavní ústrojí se začínají mírně zvětšovat. Přibližně do 35. dne může být odumřelý plod vstřebán, později pak plod odchází během porodu jako tzv. černý plod.

 
 

35. den

Dokončen vývoj všech hlavních orgánů. Velikost plodu 35mm. Fenka začíná mít zvýšenou chuť k jídlu. Je vhodné přejít na krmení pro gravidní fenky a zvýšit jeho množství o 10%. Krmnou dávku je vhodné rozdělit na 2-3x denně. Nepřekrmujeme!

 
 

36. den

Končí období pomalého tělesného růstu plodů. Plody nabírají na intenzitě růstu. Začíná se vyvíjet pohlavní soustava, pokračuje osifikace kostí a lopatky.

 
 

37. den

Začíná stádium nejrychlejšího růstu plodu.

 
 

38. den

Fenka pomalu začíná nabírat na váze, dochází ke zvětšení samotné dělohy. Můžeme pozorovat zvětšení objemu v oblasti posledních žeber fenky. Také lze rozpoznat mírné zvetšení mléčné žlázy.

 
 

39. den

Růst plodu přidává na intenzitě, pokračuje osifikace kostí.

39. den

 
 

40. den

V tomto období mají plody už založené prakticky všechny vnitřní orgány. Začínají se objevovat první náznaky srsti na hlavě plodu. Oči jsou zavřené. Velikost plodu asi 65mm.

40. den

 
 

41. den

Plody dosahuji cca 30% své celkové velikosti při porodu. Probíhá osifikace hřbetu a prstů.

41. den

 
 

42. den

Probíhá osifikace hřbetu a prstů.

 
 

43. den

Probíhá osifikace hřbetu a prstů. Pokračuje rychlý růst plodu.

 
 

44. den

 

Děloha fenky zabírá 2/3 břišní dutiny. Můžeme pozorovat vypadávání a řídnutí srsti v oblasti mléčné žlázy. V tomto období se už dají nahmatat štěňátka. Doporučuje se krmit 3-5x denně v menších dávkách a zvýšit jeho celkové množství o 15-20 %. Fence už v tomto období nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.

 
 

45. den

U plodů probíhá osifikace pánve a roste srst.

45. den

 
 

46. den

U plodů probíhá osifikace pánve a roste srst. Pomocí RTG lze spatřit i kostry plodů a plody přesně spočítat (počítají se lebky a páteře).

 
 

47. den

U plodů probíhá osifikace pánve a roste srst.

 
 

48. den

Fenka se začíná viditelně zvětšovat. V tomto stádiu může fenka ztratit svůj apetit. Plody tlačí na vnitřní orgány feny, nejvíce pak na trávicí trakt.

 
 

49. den

Plody dosahují 75% velikosti při porodu. Je nevyhnutné už v tomto období přivykat fenku na bedničku, ve které bude rodit.

 
 

50. den

Orgány jsou již zřetelně vyvinuté. Břicho fenky je přeplněné štěňátky a můžeme pozorovat jejich sporadický pohyb (hemžení). Fenka v tomto období může (ale nemusí) ztratit chuť do jídla. Krmíme častěji a malými dávkami. Celkovou denní dávku je vhodné pozvolna zvyšovat o 25-50%.

50. den

 
 

51. den

Fenka začíná odpočívat a hledá si vhodné místo k porodu.

 
 

52. den

U některých více mléčných fen, může docházet k samovolnému uvolňování mléka ze struků. Fenka často odpočívá.

 
 

53. den

Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

 
 

54. den

Fenka odpočívá a připravuje se na porod. Jako poslední vnitřní orgán se vyvíjí plíce.

 
 

55. den

Tělo plodu je porostlé srstí, ale na tlapkách je srst ještě méně viditelná. Již jsou vyvinuty drápky. Začíná se projevovat pigmentace kůže. Velikost plodu asi 145mm. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

 
 

56. den

Dochází ke kalcifikaci zubů. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

 
 

57. den

Pohyby plodů jsou více výrazné. Dochází k výraznému zduření mléčné žlázy. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

57. den

 
 

58. den

Plod má vyvinuté plíce. Od tohoto dne jsou plody životaschopné. Fenka odpočívá a připravuje se na porod.

 
 

59. den

 

U fenky dochází k povolení břišní části, děloha klesá a celé tělo fenky se připravuje na porod. Nadešel čas být připravený, mít všechno přichystané a po ruce. Fenka může začít rodit každým dnem. Začneme každé ráno a večer měřit a zaznamenávat tělesnou teplotu u fenky v konečníku.

 
 

60. den - 65. den

Předpokládaný termín porodu. Porod může nastat v rozmezí mezi 59. až 67.dnem. Krátce před porodem (12-24hod) fenka zpravidla odmítá jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C. (o 1-2°C) Předešlé hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy, co následně vyvolá břišní stahy (kontrakce), přičemž se postupně vypuzují plody. Samotný průběh porodu může být u každé fenky časově velmi odlišný.